Zwiększenie spożycia owoców i warzyw może zmniejszyć ryzyko śmierci z powodu chorób przewlekłych, takich jak choroby serca i rak. A więc jedzcie owoce! Ale tu jest jeszcze jedna ważna rzecz!

Jeśli próbujesz schudnąć, jedzenie niektórych owoców w nieograniczonych ilościach może zakłócić Twoją dietę. Faktem jest, że owoce zawierają kalorie i naturalne cukry. Mimo to, lepiej jest jeść owoce niż słodycze czy czekoladę. Nie należy bać się owoców, należy tylko uważać na porcje. Dlatego warto wiedzieć, które owoce i warzywa mają najwięcej kalorii.

Połączenie pełne energii – banany i awokado

Banany są kluczowym składnikiem wielu wysokokalorycznych smoothies i napojów energetycznych, które są spożywane przez wielu bywalców siłowni, pragnących dostarczyć sobie węglowodanów złożonych, aby utrzymać wysoki poziom energii.

Są to najlepsze wysokokaloryczne pokarmy, jakie można znaleźć w pobliżu – są tanie i dostępne przez cały rok. Są one również bogate w potas, który pomaga w poprawie krążenia krwi. Jest również wysoka zawartość wody i pomaga utrzymać organizm w stanie nawodnienia. Awokado jest niezwykłe wśród owoców, ponieważ ma wysoką zawartość tłuszczu. Oznacza to, że zawierają większą ilość energii (kalorii) niż inne owoce i warzywa.

Przy około 150kcal na pół awokado, w porównaniu z około 20kcal na podobną ilość brokułów lub małej pomarańczy, ich wkład energetyczny musi być brany pod uwagę, jeśli próbujesz zredukować swoją wagę.

Źródło energii i witamin

Kukurydza składa się w większości z węglowodanów, których głównym źródłem jest skrobia. Jest również źródłem białka i błonnika. Kukurydza zawiera różne witaminy i minerały. Ciekawe jest jednak to, że popcorn jest zwykle bogatszy w minerały, podczas gdy słodka kukurydza obfituje w witaminy.

Oliwki dostarczają znaczną ilość tłuszczów roślinnych i są bogate w tłuszcze jednonienasycone. Kiedy oliwki są tłoczone i używane do produkcji oliwy z oliwek, wszystkie odżywcze tłuszcze zostają zachowane. Oliwa z oliwek jest uważana za produkt o wysokiej zawartości zdrowych tłuszczów i jest często zalecana jako element diety zdrowej dla serca.

W szczególności tradycyjna dieta śródziemnomorska zaleca stosowanie oliwy z oliwek, aby uzyskać więcej zdrowych tłuszczów nienasyconych.

Więcej artykułów o zdrowym odżywianiu przeczytasz w portalu https://www.kcal.pl/.