Choć w Polsce to czereśnie są częstszym wyborem, to wiśnia zawiera w sobie całe bogactwo natury. Jest idealnym antyoksydantem, a sok z wiśni powinien zostać najlepszym przyjacielem każdego sportowca i osoby trenującej. Czemu właściwie warto szczególnie latem jeść wiśnie i przygotować przetwory na resztę roku?
Magiczne właściwości wiśni
Wiśnia ma niezwykle długą historię bycia rośliną hodowlaną, co ciekawe od 2300 lat nie zmieniła swoich właściwości. Możemy więc cieszyć się tym samym niesamowitym owocem, którym nasi poprzednicy w starożytności leczyli wiele przypadłości.
W dawnych czasach lekarze stosowali wywary i soki z wiśni w celu leczenia problemów związanych z trawieniem oraz chorób płuc. Szczególnie pomocne są tu przeciwgnilne właściwości wiśni, dzięki czemu w erze przed lekami możliwe było pomaganie chorującym.
Dziś dzięki rozwojowi nauki wiemy już, że zbawienne działanie wiśni zawdzięczamy w dużej mierze sporej ilości antyoksydantów zawartych w owocach wiśni. Zawarte w nich antocyjany wpływają na obniżanie złego cholesterolu, poprawiają sprawność fizyczną oraz hamują stany zapalne organizmu. Dodatkowo wpływają pozytywnie na odpowiednie funkcjonowanie mózgu.
Pełnia witamin
Choć niepozorne, wiśnie oprócz antyoksydantów zawierają w sobie także ogromne pokłady witamin. 600 g tych owoców zapewni dzienną rekomendowaną dawkę witaminy C. Z kolei promowane jako niezwykle jabłka posiadają mniejszą ilośc żelaza niż o wiele mniejsze wisienki. Co ciekawe wiśnia zawiera w sobie także witaminą B8, która odpowiedzialna jest za hamowanie i zapobieganie siwienia włosów.
W miąższu wiśni znajdziemy także kumarynę, substancję odpowiedzialną za obniżenia krzepliwości krwi. Jest on niezbędny szczególnie dla osób, które mają za sobą zawał udar lub przeżyły zator. Regularne spożycie wiśni może pomagać w zmniejszaniu bolesności klatki piersiowej oraz nierówności pracy serca.
Dobrą informacją dla miłośników wiśniówki jest fakt, że kumaryna najlepiej przyswajalna jest właśnie w obecności alkoholu lub tłuszczy. W takim połączeniu doskonale wpływa na rozluźnienie mięśni, uspokojenie. Działa nawet przeciwbólowo i zmniejsza obrzęk kończyn.